Opłata od zysków nadmiarowych. Jedna z firm zarzuca Polsce naruszenie prawa unijnego
Firma uzasadnia, że zgodnie z rozporządzeniem Rady UE 2022/1854 z 6 października 2022 r. mechanizmy limitów cen maksymalnych powinny być stosowane wyłącznie w odniesieniu do zrealizowanych przychodów rynkowych, w efekcie nadzwyczajnie wysokich cen energii będących następstwem agresji Rosji na Ukrainę. Rozwiązanie takie wprowadzono, by nie zaszkodzić producentom energii, którzy w rzeczywistości nie odnoszą korzyści z obecnych wysokich cen energii elektrycznej – relacjonuje „Rzeczpospolita”.
Polska i Rumunia wprowadziły swoje rozwiązania
Tymczasem rządy Rumunii i Polski wprowadziły mechanizmy opodatkowania w celu ograniczenia przychodów generowanych przez producentów energii odnawialnej i innych uczestników rynku. W Rumunii przychody powyżej 450 lejów za MWh są opodatkowane w 100 proc. W Polsce mechanizm ograniczenia marży dotyczy przychodów powyżej 345 zł/MWh dla projektów wiatrowych w ramach systemu zielonych certyfikatów.
Komisja Europejska proponowała takie ograniczenie cenowe na poziomie 180 euro za MWh, ale w Polsce – w zależności od technologii – te poziomy cenowe są niższe, przypomina „Rz”. Ograniczają zyski firm, a niektóre spółki mówią nawet o stratach z tego tytułu.
Portugalska firma zapowiada kroki prawne
Zdaniem portugalskiej firmy EDP nowe przepisy w Rumunii i Polsce nie są zgodne z polityką Rady UE. W komunikacie przekonuje ona, że „te zabezpieczenia finansowe są zgodne ze strategią firmy o niskim ryzyku, aby uzyskać długoterminowe zwroty i wyeliminować wahania cen energii i ich wpływu na przychody firmy”. Ostrzega, że docelowo te nowe podatki doprowadzą do zniweczenia skutków dotychczasowych strategii zarządzania ryzykiem realizowanych przez producentów OZE.
Firma zapowiedziała podjęcie kroków prawnych, ale nie sprecyzowała, na czym mają polegać.
EDPR działa w Polsce od 2008 r. Park wytwórczy OZE to obecnie blisko 700 MW.